Rowerem po Mazurach

"KOMBITOUR" w grupie
(ośmiodniowa wędrówka ROWEREM i KANU z własnym dojazdem)

  • Rowerem przez Warmię i Mazury z noclegami w hotelach i pensjonatach
  • Kanu Krutynią z noclegami w pensjonatach i stanicach wodnych


Tam gdzie dominuje zieleń i natura; w "Lasach Łańskich" i Puszczy Piskiej, rozpoczynamy nasza wędrówkę rowerową. Wielokrotnie, z południa na północ, z zachodu na wschód, przemierzamy mazurskie lasy. W urokliwych miejscach nad brzegami jezior i rzek, urządzamy pikniki, przerwy na kąpiel i wypoczynek. Do zadumy nad historia tego regionu skłonią nas odwiedzane miasta i wsie. Dojedziemy do warmińskiego miejsca odpustowego w Gietrzwałdzie, ze znaną współcześnie Karczmą Warmińską, oraz skansenu ludowego w Olsztynku, zwiedzimy perłę baroku - kościół Święta Lipka oraz klasztor prawosławnych staroobrzędowców w Wojnowie.
Wygodny hotel, położony obok gotyckiego zamku w Olsztynie, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik, lub jeśli wolicie nocować korzystniej; schludne rodzinne pensjonaty, zapewnią wam stosowną atmosferę do wypoczynku po trudach dziennych etapów. Zabierzemy ze sobą pozytywne wrażenia i satysfakcje z własnych dokonań.

1. Dzień: dojazd do Olsztyna (sobota)
Dojazd własnym sumptem do Olsztyna . Spotkanie z pilotem i innymi uczestnikami we wskazanym Hotelu. Zakwaterowanie na 4 noclegi. Po krótkim wypoczynku dopasowujemy rowery. W zależności od sił i ochoty pierwsza krótka wycieczka rowerowa, lub miły wieczór na starówce olsztyńskiej.
Nocleg w Olsztynie lub okolicy

2. Dzień : przez rez. "Las Warmiński" do Gietrzwałdu (niedziela)
Trasa wiedzie asfaltowymi zacienionymi alejkami przez piękne lasy sosnowe. Docieramy do Gietrzwałdu - Sanktuarium Maryjnego i znanego miejsca pielgrzymkowego na Warmii. Po zwiedzeniu lokalnych ciekawostek odpoczywamy w Karczmie Warmińskiej. Powrót do miejsca zakwaterowania zajmie nam ca. 2 godziny
Nocleg jak dnia poprzedniego
Długość odcinak ca. 50km.

3. Dzień : wśród warmińskich pejzaży i przydrożnych kapliczek (poniedziałek)
Nocleg jak dnia poprzedniego
Po śniadaniu, wyruszamy gruntowym szlakiem wzdłuż rzeki Łyny, aby dotrzeć do Brąswałdu i Barkwedy -terenu znanej bitwy napoleońskiej 1807. Pokonujemy wiele pagórków i zakrętów asfaltowej drogi wiodącej nas przez malowniczo położone wsie warmińskie. Droga wiedzie nas do Gutkowa , Łupsztycha, a wzdłuż brzegu jez. Ukiel. dojedziemy do Dajtek. To już przedmieście Olsztyna.
Nocleg jak dnia poprzedniego
Długość odcinak ca.50km.

4 Dzień : przez "Lasy Łańskie" do Skansenu w Olsztynku (wtorek)
Naszą ostatnią rowerową wędrówkę rozpoczynamy przed godz. 9.00. Piękne zacienione aleje asfaltowe wiodą nas przez lasy łańskie - znane terytorium ośrodków rządowych. Wędrując dalej, w Orzechowie/Ząbie ( nie istniejącej już wsi) przekraczamy historyczna granicę Warmii. To także tereny znanej bitwy z I wojny Światowej - terenu poszukiwań "kasy armijnej" wojsk rosyjskich, dowodzonych przez gen. Samsonowa. Wreszcie docieramy do Olsztynka, gdzie zwiedzamy muzeum regionalne. Powrót PKP
Nocleg jak dnia poprzedniego
Długość odcinak ca. 60km.

5 Dzień : spływ kanu szlakiem rzeki Krutynii (środa)
Wcześnie rano, po śniadaniu nastąpi transfer uczestników bus/auto do wsi Zgon. Tu w połowie szlaku, dołączymy do innej grupy, która wędruje tylko w kanu. Po krótkim przeszkoleniu i dopasowaniu załóg i wyposażenia, ruszamy "na wodę" z południowego brzegu jez. Mokre. Po pokonaniu "zastawki", wpływamy na najbardziej znany i urokliwy odcinek rzeki. Płyniemy wolno rozkoszując się pięknem tutejszej przyrody. Okazja do zrobienia wielu pięknych zdjęć, którymi można pochwalić się znajomym po powrocie do domu.
Nocleg w / obok wsi Krutyń
Długość odcinak ca. 12km.


6. Dzień : spływ Krutyń - Ukta (czwartek)
Tego dnia płyniemy najbardziej uczęszczanym w sezonie odcinkiem rzeki. Okazja do obserwacji rożnych "technik podróżowania po wodzie". Rzeka staje się głębsza, a mimo to obserwujemy barwne kobierce podwodnej roślinności. W połowie trasy odbijamy od szlaku głównego, aby zwiedzić klasztor prawosławnych staroobrzędowców w Wojnowie. Dalej płyniemy rozlewająca się szerzej rzeką do Ukty.
Nocleg w / obok wsi Krutyń
Długość odcinak ca. 16km.

7. Dzien : Spływ Ukta - Iznota/Kamień (piątek)
Wcześnie rano rozpoczynamy ostatni dzień naszej "kombinowanej" wędrówki. Rzeka jest tu już głębsza, niesie nas także silniejszy prąd wody. W Nowym Moście dobre warunki do odpoczynku w cieniu drzew i posiłku. Dalej płyniemy rzeką, przepływając przez wąskie jeziorka, docieramy do Iznoty. Tu przy moście, czeka na nas transport powrotny do miejsca zakwaterowania. Jeśli starczy czasu, spłyniemy jeszcze kilkaset metrów z prądem, aby wypłynąć na jez. Bełdany. Niestety tu, strefa ciszy już nie obowiązuje. Wracamy pod prąd.
Nocleg w / obok wsi Krutyń
Długość odcinak ca. 17km.

8. Dzień : Pożegnanie z Mazurami
Koniec wędrówki, indywidualne powroty do miejsc zamieszkania.
Polecamy wypad autem do pobliskich Mikołajek, stolicy letniej polskich żeglarzy.

Zapewniamy:

- 7 noclegów w hotelu i pensjonacie
- 4 dni wędrówki rowerowej
- 3 dni spływu kanu najpiękniejszymi odcinkami Krutynii
- wyżywienie (HP: śniadanie, gorąca obiadokolacja)
- wynajem doskonałych rowerów(siedzenia żelowe) z 1 sakwą podróżną
- wynajem 2-os. kanu /kajak
- transfer osób i bagaży z Olsztyna na część kanu do Zgonu
- transport uczestników do najbliżej położonych, powrotnych środków lokomocji
- program jak opisany i bilety wstępu.

Terminy : od soboty do soboty (30 maj - 30 sierpień)
Code : RKA= Rower & Kanu

CENA : 2350,- PLN/osoba

Inne terminy "na zapytanie"
Wymagane minimum uczestników; 6 osób

Zmiany programu zastrzeżone

Indywidualnie rowerem po Mazurach

Jeśli wolicie państwo samodzielnie przemierzyć i poznać Warmię i Mazury, zamawiajcie indywidualną wędrówkę rowerową. Wykonacie samodzielnie cztery wypady rowerowe, z waszej atrakcyjnie położonej bazy noclegowej
* Istnieje także możliwość przedłużenia pobytu w tej krainie, o kolejne dni spędzone na spływie kanu Krutynią. Jeśli przyjechaliście państwo własnym autem, to możecie w środę dojechać do wsi Zgon (punkt startu w "części kanu"). My oczekujemy na was w Pensjonacie "KOS" lub na brzegu w stanicy wodnej Pttk.
* Swój urlop/wakacje na Mazurach, możecie zacząć odwrotnie ; najpierw spływ kanu Krutynią, aby w sobotę przesiąść się na rower z programem wędrówki indywidualnej. Wybór należy do was, jednak w/w możliwości są ograniczone.

1. Dzień : Poznajemy najbliższa okolicę,- ca. 20km. (sobota)
Indywidualny dojazd do Sorkwit/Gieląd Spotkanie z przedstawicielem organizatora na dworcu w Sorkwitach lub we wskazanym hotelu/pensjonacie. Po zakwaterowaniu, przekazanie i dopasowanie rowerów. Wyruszamy na rozpoznanie okolicy.

2. Dzień : Do Świętej Lipki i ev. Reszla - ca. 55km. (niedziela)
Jedziemy przez Sorkwity bocznymi drogami na Zyndaki, Burszewo i dalej wzdłuż jez. Dejnowa do Świętej Lipki. Zwiedzamy tą zachwycającą barokowa świątynię. W zależności od samopoczucia, można przedłużyć trasę do Reszla - perełki zabytków Warmii (zamek biskupów warmińskich z XIV, kościół farny z XIV, gotyckie mosty i wiele innych zabytków)

3. Dzień : Wzdłuż brzegów jezior i przez Puszczę Piską do Mikołajek - ca. 60km. (poniedziałek)
Ocienione szosa wiedzie nas przez duży kompleks leśny, aby po ca. 25km. doprowadzić nas do drogi poprzecznej na Mikołajki.- stolicy letniej polskich żeglarzy. Powrót do Sorkwit odbędziemy koleją. Bilety nabywamy w kasie dworcowej.

4. Dzień : Do Mrągowa - znanego z festiwalu "Picknik Country" - ca. 35km (wtorek)
Do miasta dojedziemy jak zwykle bocznymi drogami. W mieście promenada nad jeziorem Czos. Wiele możliwości posilenia się w licznych tu barach i stoiskach handlowych. Wracamy bocznymi drogami.

5. Dzień : Indywidualne powroty do miejsc zamieszkania. (środa)
lub o ca. 9.00 godz. transfer do wsi Zgon ( ev. przesiadka z roweru na kanu)

Zapewniamy:

- 4 dni wędrówki rowerowej
- 4 noclegi w komfortowym pensjonacie z tarasem nad jeziorem
- wyżywienie (HP; śniadanie, gorąca obiadokolacja)
- transfer "z i do" dworca w Sorkwitach
- wynajem doskonałych rowerów z 1 sakwą podróżną
- szczegółową mapę okolicy z naniesionymi trasami wędrówki

Terminy : od soboty do środy (30 maj - 30 sierpień)
Code : RMA= Rower & Mazury

CENA : 1250,- PLN /osoba

Zmiany programu zastrzeżone

Dla kompletnych grup, oferujemy możliwość przedłużenia wędrówki rowerowej o kolejne cztery dni. Wówczas zmieniamy bazę wypadową na komfortowy pensjonat we wsi Krutyń - atrakcyjne okoliczne centrum turystyczne
Home